3 610,00 zł
5 559,00 zł
Harfy
Harfa to chyba jeden z najbardziej romantycznych instrumentów strunowych. W ogólnym wyobrażeniu harfa funkcjonuje jako atrybut zakochanych, źródło pięknych tkliwych akompaniamentów natchnionych muzyków. Faktycznie trudno oprzeć się melodyjnym dźwiękom tego instrumentu i nie dać zauroczyć się jej delikatnym kształtom i kunsztownemu wykonaniu. Choć nie jest to bardzo popularny instrument, posiada grono wiernych miłośników i fanów, którzy doceniają jego wyjątkowe brzmienia. Nie bez powodu harfa jest zarówno elementem orkiestry symfonicznej, jednocześnie odgrywając istotną rolę w muzyce ludowej, regionalnej i folkowej. To niesamowity instrument, który swoje miejsce znalazł zarówno w kulturze wysokiej jak i w chłopskiej.
Harfa - instrument z bogatą historią
Harfę znano i ceniono już w starożytności. Instrument wywodzi się z łuku muzycznego i grywano na nim aż 5000 lat temu w starożytnej Mezopotamii. Pewnie większość z nas zna także historię biblijnego króla Dawida, który zwykł grać na harfie akompaniując sobie do pieśni chwalących Boga. Przez wieki harfa była istotnym elementem kultury coraz to nowych cywilizacji. Jednak jej złoty czas przypadł dopiero na panowanie Marii Austriaczki, francuskiej królowej w latach 1774-1791. Władczyni, uzdolniona harfistka wypromowała instrument wśród wyższych sfer, a dzięki modzie, którą wylansowała, bardziej zainteresowali się nim także kompozytorzy. Dostrzegli potencjał muzyczny harfy i zaczęli tworzyć więcej kompozycji dedykowanych właśnie dla niej.
Harfa i jej różne odmiany
Harfa posiada kilka odmian, które znacznie różnią się od siebie zarówno kształtem, jak i barwą dźwięku. Wyróżniamy między innymi harfy koncertowe będące typem harf pedałowych, orientalną harfę birmańską, harfę haczykowatą czy celtycką. Popularną niegdyś harfą była harfa eolowa, składająca się z pudła rezonansowego w kształcie prostokąta, który stawiano na świeżym powietrzu i grano głównie w parkach i ogrodach. Oryginalną odmianą harfy są tak zwane anielskie organy. To instrument złożony ze szklanych kieliszków, z których dźwięk wydobywa się przez pocieranie ich rantu zwilżonym palcem. Często używany jest przez ulicznych artystów oraz na pokazach sztukmistrzów. Dziś również istnieją już harfy elektryczne, które można podpiąć do sprzętu nagłaśniającego. Te świetnie nadają się na wielkie koncerty. Współczesne harfy posiadają 45-46 strun nastrojonych diatonicznie w Ces-dur.
Harfa celtycka - wyjątkowy historyczny instrument
W sklepie Ragtime znajdziesz oryginalne, precyzyjnie wykonane harfy celtyckie. Jak nazwa sugeruje, ta odmian harfy to historyczne instrumenty pochodzące ze Szkocji i Irlandii. Co ciekawe, w godle Irlandii znajdziemy właśnie harfę, a instrument ten odgrywa ważną rolę w kulturze i tradycji irlandzkiej. Celtycka harfa znana była ludom zamieszkującym Zieloną Wyspę już w X wieku. Do naszych czasów zachowały się nawet płaskorzeźby z tego okresu przedstawiające muzyków z harfami. Instrument ten używany był powszechnie do XIX wieku.
Jedną z najsłynniejszych celtyckich harf jest słynna harfa Marii, która obecnie znajduje się w posiadaniu Muzeum Narodowego w Edynburgu. Jest to jedna z najmniejszych historycznych harf, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Wykonano ją w XV wieku w Szkocji i posiadała 29 strun. Według legendy harfę tę królowa Maria Szkocka przekazała w prezencie pani Beatrice Gardin w podziękowaniu za gościnę podczas polowania. Instrument ten stał się rodzinnym skarbem i przez lata był przekazywany z pokolenia na pokolenie w rodzie Robertsonów z Lude, aż pod koniec XIX wieku trafił do muzeum, gdzie przechowywany jest do dziś.
Dawna harfa celtycka wyróżniała się na tle innych typów harfy metalowymi strunami. Spowodowało to konieczność opracowania innej metody gry na tym instrumencie. Strun nie szarpie się, a uderza się w nie paznokciem, zaś wycisza się opuszkami palców. Daje to intrygujący pogłos i wrażenie perfekcyjnej harmonii dźwięków. Nic więc dziwnego, że harfa celtycka wróciła do łask. Już pod koniec lat 30 XX wieku zafascynowany kulturą celtycką francuski lutnik Gildas Jaffrennou zajął się tworzeniem kopii historycznych instrumentów. Jego plany i szkice w 1971 roku zostały wykorzystane przez japońskiego producenta Aoyama do seryjnej produkcji harf i w ten sposób harfy celtyckie trafiły na szerszy rynek.
Harfa celtycka w ofercie naszego sklepu muzycznego
Dziś coraz więcej osób zafascynowanych kulturą i muzyką celtycką chętnie sięga po instrumenty wywodzące się z tej tradycji. Dzięki współczesnej technice oryginalne harfy celtyckie zostały unowocześnione i wzbogacone o mechanizmy półtonowe (w postaci haczyków, które pozwalają na przestrojenie dźwięku). W naszym sklepie znajdziesz różne modele celtyckich harf wykonane z najwyższej jakości drewna palisandrowego, przepięknie rzeźbionego, tak by nawiązywało do motywów zdobieniowych kultury celtyckiej. Nasze harfy zachwycają nie tylko precyzją wykonania, ale również niezawodnością, która gwarantuje długie lata użytkowania instrumentu. Nasze harfy cieszą zarówno ucho czystym delikatnym dźwiękiem, jak i oko dzięki pięknym ozdobom rzeźbionym w drewnie. Instrumenty świetnie sprawdzą się dla osób, które dopiero chcą rozpocząć przygodę z grą na harfie celtyckiej oraz dla wprawionych muzyków chętnych poszerzyć swoją kolekcję instrumentów o nowy model najwyższej jakości.
Harfa celtycka i dedykowane jej akcesoria
Jak każdy instrument, harfę należy pielęgnować i konserwować. W dziale "Akcesoria" znajdziesz zapasowe struny do harf produkcji światowej marki Halifax, pokrowce oraz klucze do strojenia harfy. Jeśli natomiast potrzebujesz pulpitu pod nuty, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą w kategorii "Statywy". Liczymy, że nasza bogata oferta instrumentów i akcesoriów im dedykowanych spotka się z Twoim zainteresowaniem. Serdecznie zapraszamy do zakupów w naszym sklepie internetowym, a także do odwiedzin w naszych oddziałach stacjonarnych na Śląsku: w Katowicach, Gliwicach, Opolu oraz we Wrocławiu.